Sıkça Sorulan Sorular
İnternetten alışveriş yapmak güvenli midir?

Kredi kartınıza ait bilgiler web sitemiz tarafından görülmemekte olup yapacağınız alışverişlerde tüm bilgiler banka tarafından onaylanmaktadır.

 

Kredi kartı bilgilerinizi vermekten çekiniyor olabilirsiniz ancak aslında sorun çıkma ihtimali en düşük olan kısım alışverişinizin ödeme kısmıdır. Normal hayatta kredi kartı ile yaptığınız alışverişler internetten yapacaklarınıza göre aslında çok daha risklidir. Ödeme yapmak için kredi kartınızı rahatlıkla garsonlara ya da kasiyerlere verirsiniz. İnternette kimsenin eline geçmesin diye çekindiğiniz bilgileri normal hayatta kendi elinizle bir başkasına çok rahatlıkla verir ve bu güvenli mi diye düşünmezsiniz bile. Aradaki tek fark kartınızı verdiğiniz kişiyi görüyor olmanız, ama elbette kesinlikle güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

 

Online alışveriş siteleri bu bilgileri doğrudan bankaya iletmektedir; yani bu bilgiler tüzel kişilikleri bankalar tarafından onaylanmış olan firmalar aracılığı ile bankaya iletilmektedir. Fiziksel olarak kart bilgilerinizi kime verdiğinizi görmeseniz de, bilmelisiniz ki, bankanın onaylayıp kabul ettiği bir firmayla çalışmaktasınız. Gerçekte gördüğünüz ama bilmediğiniz kişiler bir tarafta, görmediğiniz ancak kimlikleri belli olanlar bir tarafta. Bu durumda sizin açınızdan önemli olan sadece sizin o firmaya güveniyor olmanızdır. Firmaya güvenmiş iseniz ve elbette bu sipariş verme işlemi güvenli ortamda gerçekleşiyorsa, bu alışverişten çekinmenize gerek yoktur. Hiç bir şekilde kaçak bahis ve kumar türü oyun oynatan sitelerde paylaşım yapılmaz ve bilgi aktarılmaz işlemleriniz güvenle gerçekleşir.

 

İnternette bilgilerin karşı tarafa güvenli iletimi SSL (Secure Socket Layer) adı verilen bağlantı protokolleri kullanılarak sağlanır. SSL en basit anlatımıyla, yazmış olduğunuz bilginin sadece karşı tarafta (bu durumda söz konusu taraf banka) deşifre edilebilecek şekilde şifrelenerek gönderilmesidir. SSL kullanımı ile hangi iki adres arasında bilgi iletişimi yapılacağı sabittir. Bilgi firmanın web alanından bankanın adresine iletilecektir. Gönderilecek olan bilgi otomatik olarak şifrelenir ve ancak önceden belirlenmiş olan bankada deşifre edilebilir. Bu bize kredi kartı bilgilerimizin üçüncü şahısların eline geçmeyeceğini garantiler. Gelen bu talebe banka olumlu ya da olumsuz bir yanıtı firmanın sayfasına geri gönderir ve sayfada siparişinizin onaylandığı ya da siparişinizin onaylanmadığı mesajını alırsınız. Firma kart bilgilerinizi alıp daha sonra çekim yapmaz, bu işlem o anda banka ile iletişim kurmak suretiyle anında, saniye ile ifade edilebilecek çok kısa bir an içerisinde gerçekleşir. Gerçek pos makinasından kartınızı geçirmek gibidir ki, internette kullanılan bu sisteme Sanal Pos adı verilmektedir. SSL şifreleme ile birlikte Sanal Pos kullanımının birlikte olması, maksimum alışveriş güvenliğinin sağlanması için kesinlikle şarttır.

Nasıl Üye Olabilirim

Anasayfanın sağ üst köşesinde bulunan Kayıt Ol sekmesine tıklayarak üyelik formunu doldurarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz

Üye olmadan sipariş verebilirmiyim

Üye olmadan sipariş verebilirsiniz.
Bunun için ürün sayfalarından satın almak istediğiniz ürünleri sepete ekleyerek, 'Sepeti onayla' adımında karşınıza çıkan ekrandan 'Üye Olmadan sipariş verme işlemine devam edebilirsiniz. Üye olmadan verdiğiniz siparişe ait bilgilendirmeleri, sipariş esnasında paylaştığınız e-posta adresinden takip edebilirsiniz. Siparişlerinize ait bilgilere erişebilmek için üye olarak sipariş vermenizi tavsiye ederiz.

Üyelik bilgilerime üçüncü şahıslar ulaşabilir mi?

Hayır, okuloncesimarket.com. Müşterilerinin kişisel bilgilerini Gizlilik İlkesi dâhilinde saklar. Bu bilgilere üçüncü şahısların ulaşması olanaksızdır.

Sitenizin üyelik avantajları nelerdir?

Sitemizde yapılan tüm yeniliklerden ve kampanyalardan önce üyelerimizin haberi olur. Sitemize üye olduğunuzda siz de ilgi alanlarınızdaki ürünler ile ilgili yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar edilirsiniz ve size özel düzenlenen promosyon ve kampanyalardan yararlanma fırsatı elde edersiniz. Ayrıca üye olduğunuzda alışverişlerinizde kullanabileceğiniz puanlar hesabınıza tanımlanır.

Şifremi unuttum ne yapacağım?

Giriş Yap seçeneğinden sonra, Şifremi Unuttum linkine tıklayarak yeni şifrenizin sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Aradığım ürünü sitenizde nasıl bulacağım?

Aradığınız ürünü ait olduğu ürün grubu kategorileri, Ürün türü ve marka gibi seçenek ve filtreler kullanarak veya ürün ismini ana sayfanın en üst kısmında bulunan hızlı arama penceresine yazarak bulabilirsiniz.

Ürünü mağazanızda inceleyerek alabilir miyim?

Stoklarımızda bulunan (tedarik edilen ürünler hariç) ürünleri depomuzdan inceleyip satın alabilirsiniz. Adresimize iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışına veya KKTC ye sipariş gönderiyor musunuz?

Hayır, şu an için sadece yurt içi ürün gönderimi yapıyoruz.

Siparişlerimiz kaç gün içinde bizlere ulaşır?

Satın aldığınız ürünlerin stoklarımızda olanların siparişi saat 12.00 e kadar verlenler aynı gün kargo edilir. Tedarik ürün durumunda olanlar ise en geç 2 gün içinde kargoya teslim edilir.
Kargo cumartesi ve Pazar günleri çalışmadığı için bu günleri süre dışında tutmak gerekir. Bu neden le Cuma 12.00 den sonra verilen siparişlerin kargoya teslimi tatil gününden sonraki ilk iş günüdür.

Vermiş olduğum siparişi iptal edebilir miyim?

Tedarik süreci tamamlanmamış siparişler koşulsuz iptal edilir. Tedarik süreci tamamlanmış ve/veya kargoya verilmiş siparişler, kargo ücretleri düşüldükten sonra iade edilir.

Siparişlerimin durumunu öğrenebilir miyim?

Siparişinizin hangi aşamada olduğunu öğrenmek istediğinizde, mail adresinize gönderilecek olan Kargo Takip Numarası ile Kargo İnternet sitesi veya Mobil uygulaması ile sorgulayabilirsiniz

Satın aldığım farklı bir adrese gönderebilir miyim?

Evet, satın aldığınız ürünü fatura adresinizden farklı olarak tanımladığınız sevk adresine bir adrese gönderebilirsiniz.

İndirim ve kampanyalardan nasıl yararlanırım?

Sitemizden yaptığınız alışveriş miktarına göre değişen oranlarda indirimlere sahip olursunuz. Ayrıca her alışverişinizden hediye puanlar kazanır, bu puanları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. İndirim ve kampanyalardan yararlanmak için sitemize üye olmanız gerekmektedir.

Kredi Kartı Ekstresinde haangi firma olarak görürüm

Kredi Kartı ile Ödeme hizmeti altyapısını kullanan ve Axess, Maximum ve Card Finans Banka ve Kredi Kartları ile alışveriş yapan müşteriler ekstrelerinde "IPARA-OKULONCESİMARKET" ifadesini görmektedirler. Diğer kredi ve banka kartları ile alışverişerinde ekstrelerinde "IPARA" ifadesini görmektedir.

Hangi kredi kartları ile ödeme yapabilirim?

Sitemizden tüm bankaların Visa ve Mastercard özellikli kredi kartları ile alışveriş yapabilirsiniz

Kredi kartı ile alışverişte sitenize nasıl güvenebilirim?

Satın alma işlemlerinizde kullandığınız kredi kartı bilgileriniz, site veri tabanında kesinlikle tutulmamaktadır. Kredi kartı bilgileriniz, provizyon alınmak amaçlı olarak ilgili banka birimlerine iletilmekte, bu iletim sırasında 128 bit şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.

Kargo ücreti kime ait?

Kredi Kartı ve Banka Havalesi ile ödemesini gerçekleştirdiğiniz 75 TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde, Kapıda Ödeme seçeneği ile verdiğiniz 150 TL ve üzeri siparişlerde kargo ücreti tarafımızca karşılanacaktır. Dönemsel olarak yapılan kargo kampanyaları için sitemizden bilgi alabilirsiniz.

Kargoda ürünüme fiziksel zarar gelebilir mi?

Sitemizde satılan tüm ürünler tedarik aşamasından kargo aşamasına kadar defalarca kontrol edilmekte, yepyeni paketleme ve ambalajlama ile eksiksiz ve tam olarak kargo firmasına teslim edilmektedir. Görünüm olarak eski yıpranmış ambalajları kargo yetkilisinin yanında açıp, bir hata, eksiklik ve tahribat olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Eğer bu durumlardan biri veya bir kaçı mevcut ise ürünü kesinlikle teslim almayıp, almama sebebinizi kargo görevlisinin yardımı ile tutacağınız tutanakla belirtip, ürünü kargo yetkilisine teslim ediniz. Aksi halde ürünü hatasız, eksiksiz ve tam olarak aldığınız kabul edilir ve geri verme ürün değiştirme ve para iadesi yapılmaz

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?

Teslimatı kargo kanalıyla yapılacak siparişlerin, tamamı faturaya göre ve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir. Faturanız, siparişinizin içinde size ulaştırılmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı fatura size ise bize bildiriniz. En kısa zamanda aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size yollanacaktır.